Blog OPGK

INTERPELACJA NR 21693


Interpelacja nr 21693

do ministra inwestycji i rozwoju

w sprawie wznowienia prac nad wdrożeniem rozwiązań systemowych w geodezji i kartografii

Zgłaszający: Barbara Chrobak

Data wpływu: 17-04-2018

Szanowny Panie Ministrze,

środowisko zawodowe geodetów oraz osób i podmiotów będących odbiorcami usług i opracowań geodezyjnych, z dużym zadowoleniem przyjęło podjęcie w 2017 roku przez rząd prac nad reformą tej branży. Ich zdaniem dotychczasowa formuła organizacyjna i prawna geodezji, przeniesiona bez zmian z okresu sprzed 1989 roku, nie realizuje potrzeb dzisiejszego państwa i gospodarki. Utrzymując i rozbudowując bariery administracyjne wobec procesów inwestycyjnych czy ignorując obowiązki państwa wobec właścicieli gruntów i nieruchomości stwarza poważne zagrożenie dla realizacji zmierzeń określonych w „Planie na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju”, na którym opiera się strategia rozwoju naszego kraju.

Nie ma praktycznie dziedziny, w której nie ujawniałyby się skutki patologii tkwiących w obowiązujących rozwiązaniach systemowych. Przykład może stanowić opóźnienie w wykonaniu prac modernizacyjnych linii kolejowej na odcinku Warka - Radom, spowodowane przez działania ośrodków dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej, blokujące realizację opracowań przez wykonawców prac geodezyjnych. Problem ten znalazł odzwierciedlenie w interpelacji Posła Andrzeja Kosztowniaka (nr 18071). Odpowiedź ministra potwierdziła, że przyczyny opóźnień leżą po stronie administracji geodezyjnej wymagającej od wykonawców prac geodezyjnych realizacji ich potrzeb, kosztem nakładów finansowych i czasowych - obciążających proces inwestycyjny.

Cały kompleks problemów związanych z ochroną ładu prawnego gruntów, w obszarze rejestracji i gwarancji stałości granic nieruchomości, jest obecnie przedmiotem prac Parlamentarnego Zespołu do spraw prawa geodezyjnego i rozgraniczeń nieruchomości. Potrzeba powstania tego zespołu wynikła z dużej ilości przypadków drastycznego naruszania praw właścicieli nieruchomości przez procedury związane z prowadzeniem ewidencji gruntów i budynków. Wykonawcy prac geodezyjnych sygnalizują, że sytuacja w tym zakresie będzie się pogarszała, ponieważ wprowadzenie nowych technologii opracowań odbywa się z pogwałceniem wypracowanych przez lata zasad ustalania i rejestrowania przebiegu granic własności.

Powołanie przez Ministra Infrastruktury i Budownictwa, Zespołu Doradczego do spraw rozwiązań systemowych w geodezji i kartografii, zostało potraktowane przez środowisko zawodowe geodetów jako szansa na odwrócenie negatywnych tendencji zmian w branży i szansę na przebudowę systemu zgodnie z potrzebami gospodarki i społeczeństwa. Chociaż formuła tego zespołu spowodowała, że stał się on głównie polem konfrontacji beneficjentów obecnego systemu organizacji branży z przedstawicielami środowiska zawodowego, to udało się opracować wiele zagadnień umożliwiających dalszą pracę na rzecz restytucji geodezji. W podzespołach pracujących nad standardami prac geodezyjnych, formułą wykonywania zawodu oraz systemem służby geodezyjnej oraz organizacją państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego powstały opracowania wskazujące na istotne zagrożenia wynikające z obecnych rozwiązań systemowych. Zaprezentowano również, opracowaną przez naukowców z dziedziny zarządzania, koncepcję przekształcenia branży do postaci eliminującej słabość instytucjonalną państwa i aktywizującej potencjał lokalnych firm geodezyjnych. Powstała szansa na zmianę rozwiązań systemowych branży geodezyjnej z postaci odziedziczonej po PRL do form typowych dla krajów o rozwiniętej gospodarce czwartego sektora. Do takiej formy, gdzie geodezja wraz z działalnością pokrewną jest prężnym i dochodowym rynkiem informacyjnym, korzystającym z nowoczesnych technologii i stymulujących ich rozwój.

Ostatnie zmiany w organizacji Rady Ministrów i związane z tym zmiany w ustawie o działach administracji rządowej formalnie odebrały podstawy prawne do funkcjonowania Zespołu Doradczego do spraw rozwiązań systemowych w geodezji i kartografii. Stowarzyszenie geodezyjne i środowisko zawodowe geodetów odebrały fakt zakończenia prac zespołu jako klęskę działań reformatorskich i przestrzegają przed bagatelizowaniem znaczenia obecnych patologii tkwiących w rozwiązaniach systemowych. Geodezja w obecnej postaci nadal będzie jedną z istotnych barier dla procesu inwestycyjnego, będzie generować olbrzymie koszty ponoszone przez budżet państwa, a skutki zmian wynikających z tych kosztów - paradoksalnie - będą działać przeciw obecnym zamierzeniom społecznym i gospodarczym rządu.

Mając na uwadze przedstawione okoliczności zwracam się do Pana Ministra z prośbą o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:

  1. Czy Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju dostrzega problemy sygnalizowane przez zawodowe stowarzyszenia geodezyjne i kartograficzne i jakie jest stanowisko ministerstwa w odniesieniu do tych zagadnień ?

  2. Czy podległy Panu Ministrowi resort przewiduje kontynuowanie prac nad analizą rozwiązań systemowych w geodezji i kartografii, bądź wdrożył już prace w tym zakresie – zmierzające do opracowania projektów stosownych rozwiązań prawnych? Jeśli nie - z jakich przyczyn? Jeśli tak - na jakim etapie są prace?

  3. Czy ministerstwo zamierza reaktywować prace zespołu doradczego z udziałem przedstawicieli środowiska zawodowego geodetów, a jeśli nie z jakich przyczyn?

  4. Czy ministerstwo dokonało już analizy opracowań, które powstały w ramach dotychczasowych prac zespołu i wniosków w nich zawartych i w jaki sposób zamierza je wykorzystać w dalszych działaniach na rzecz reformy Prawa geodezyjnego i kartograficznego?

Z poważaniem

Poseł na Sejm RP

Barbara Chrobak