Menu

Blog OPGK

W pracy geodety niejednokrotnie zapalają się ogniki fantazji, prowadzące do odkrywania zaskakujących podobieństw w używanych atrybutach swojej pracy, do przeróżnych, często zaskakujących miejsc, wydarzeń. Tak więc znaki geodezyjne, które są podstawą pomiarów kojarzą się naszym geodetom z podstawami cywilizacji, co widać na załączonych fotografiach. 

Mowa geodety wzbogacona jest branżowym żargonem, nietypowe określenia używane są do określania różnych czynności, miejsc. Jednym z ciekawszych zwrotów jest "Twarz Kamienia". Obraz warty jest więcej niż tysiąc słów, zamiast tłumaczenia co oznacza ten zwrot, wystarczy rzut okiem na kilka fotografii. Czy już się do Ciebie uśmiechają?

Osnowa

Grodzisk Wielkopolski

Obowiązkiem geodety w swojej pracy jest dotarcie do najtrudniej dostępnych miejsc oraz lokalizacji w celu wykonania pomiarów, inwentaryzacji znaków geodezyjnych, oceny przejrzystości wizury. Niejednokrotnie geodeci są zmuszeni do pomiarów nad przepaściami, grzęzną w błotach w czasie ulew oraz przedzierania się przez gęsto zarośniętą roślinność. Nie powstrzymuje ich to przed wykonywaniem swoich zadań. Jednakże w swojej pracy niejednokrotnie pozostają osamotnieni w walkach z otoczeniem, więc aby nauczyć ich poruszania się również w gęstwinie ludzi, firma OPGK Wrocław wysłała swoją delegację na festiwal PolAndRock. Delegaci dzielnie przemierzali tereny festiwalu, odnajdując znaki geodezyjne pod naporem tłumu oraz w czasie oberwania chmury. Ze względu na trudne warunki ogólne, relacje fotograficzne oraz wideo są nikłe. Pomimo ogromniej ilości uczestników festiwalu, znaki geodezyjne pozostały w stanie nienaruszonym. W pobliżu obozu delegacji OPGK, swój obóz rozstawiła konkurencyjna firma, co jednakże wcale nie przeszkadzało w dobrej zabawie.

Spółka OPGK Wrocław prowadzi prace niwelacyjne przy oraz na zaporze Bobrowice I. Niwelacja prowadzona jest przy pomocy Niwelatora Precyzyjnego Leica DNA 03. Niwelator charakteryzuje się wyjątkową precyzją pomiarów, rzędu setnych części milimetra.

Dane Techniczne Zapory

  • Spad znamionowy: 14,5 m
  • Turbiny firmy J.M.Voith, generatory firmy AEG
  • Moc osiągalna: 1,00 MW, 0,65 MW i 0,35 MW
  • Przełyk całkowity: 23,5 m3/s.
  • Średnioroczna produkcja energii elektrycznej: 6.300.000 kWh.