Geneza

Z mroku dziejów...

Zalążkiem OPGK było Biuro Terenowe Państwowego Przedsiębiorstwa Mierniczego Oddział w Poznaniu zorganizowane w czerwcu 1949 roku. Organizatorem Biura był ówczesny kierownik Wydziału Pomiarów w Urzędzie Wojewódzkim mgr inż. Bronisław Galas, zasłużony pracownik polskiej geodezji, później pracownik naukowy Politechniki Wrocławskiej. Jak zawsze w takich przypadkach początki były bardzo trudne, związane z kadrą inżynieryjno-techniczną i bazą lokalową.

Trzeba zaznaczyć, że był to okres powojenny, kiedy do Wrocławia zaczynali się zjeżdżać i szukać miejsc pracy geodeci, z różnych stron Polski, o różnym wykształceniu, poglądach osobowościach. Siedzibą Biura Terenowego był lokal, który mieścił się w oficynie budynku przy ul. Piłsudskiego 38, w okolicy dzisiejszego LOT-u. Biuro składało się z dwóch pomieszczeń i małego przedsionka. Jednymi z pierwszych pracowników zatrudnionych w tym Biurze byli inż. Leon Niwiński i inż. Mieczysław Kwiatkowski. W okresie pierwszych czterech miesięcy brak było zorganizowanej pracy dla w/w, dlatego w tym czasie byli oddelegowani do dyspozycji Państwowego Przedsiębiorstwa Geodezyjnego. W kolejnym półroczu powstał i tworzył się schemat organizacyjny Biura wraz z komórką administracyjno-finansową. Początkowo kierownictwo robót oraz kontrolę techniczną pełnili pracownicy z Poznania, głównie Witalis Wojciechowski i Jan Dobrzyński. Szczególne zasługi w szkoleniu kadry i w obsłudze nowoczesnego sprzętu (Boshardt-Zeiss) miał Witalis Wojciechowski. Pierwsze pomiary na kopalni "Lena" i "Konrad" wykonywał tym sprzętem Mieczysław Kwiatkowski. Początki istnienia Biura charakteryzowały się wolnym wzrostem potencjału produkcyjnego, co było podstawowym problemem w jego rozwoju. Dopiero w połowie 1950 roku nastąpiła zasadnicza zmiana w organizacji biura. Po rozwiązaniu grupy robót Państwowego Przedsiębiorstwa Geodezyjnego oraz likwidacji Spółdzielni Mierniczej we Wrocławiu, duża grupa kardy inżynieryjno-technicznej zasiliła Biuro Terenowe, które stało się zdolne do wykonywania robót na odpowiednim poziomie technicznym.

Z dniem 1 stycznia 1974 roku na skutek decyzji podjętych przez Ministerstwo Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska  nastąpiła  integracja przedsiębiorstw - Wrocławskiego Okręgowego Przedsiębiorstwa Mierniczego oraz Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa Geodezyjnego Gospodarki Komunalnej we Wrocławiu i utworzono Okręgowe Przedsiębiorstwo Geodezyjno - Kartograficzne we Wrocławiu, które w ramach dalszej integracji połączono z Miejskimi Pracowniami Geodezyjnymi we Wrocławiu, Wałbrzychu, Jeleniej Górze, Świdnicy, Legnicy i Lubinie. Na bazie tych pracowni utworzono Zakłady Terenowe a nieco później Zakłady Terenowe utworzono w Bolesławcu, Zgorzelcu, Głogowie, Dzierżoniowie, Kłodzku. Utworzono również 15 Pracowni Terenowych w Nowej Rudzie, Kamiennej Górze, Jaworze, Złotoryi, Bystrzycy Kłodzkiej, Lwówku Śląskim, Ząbkowicach Śląskich, Lubaniu, Miliczu, Oławie, Oleśnicy, Środzie Śląskiej, Strzelinie, Trzebnicy i Wołowie.

Tak zorganizowane Przedsiębiorstwo zatrudniało ponad 1200 osób wpisywało się więc całkowicie  w ówczesną i jak widać realizowaną w praktyce wizję gospodarki socjalistycznej.